MESLEK YÜKSEK OKULU


Genel Bilgi


ODTÜ Meslek Yüksekokulu, Rektörlüğe bağlı olarak eğitim-öğretim veren iki yıllık bir yüksek öğretim kurumudur. Teknik Programlar Bölümü adlı tek bir bölümü bulunmaktadır. 1989 yılındaki kuruluşundan 2002 yılı Ağustos ayına kadar Bölüm, Endüstriyel Otomasyon (mekanik), Kaynak Teknolojisi ve Gıda Teknolojisi Programları ile faaliyet göstermiştir. 2002 yılında, 4702 Sayılı Kanun uyarınca Mesleki ve Teknik Orta Öğretim Kurumlarında Meslek Yüksekokullarına Sınavsız Geçiş uygulamasının başlatılmasıyla, ODTÜ Meslek Yüksekokulu yalnızca ikinci öğretime öğrenci kabul eden bir yüksekokul haline gelmiştir. İkinci Öğretimde, Elektronik Teknolojisi Programı bulunmaktadır. Bu programda eğitim-öğretim dili Türkçedir. 3843 Sayılı İkili Öğretim Kanunu ve 4702 Sayılı Kanuna uygun olarak yapılandırılan bu yeni programlarda dersler ve uygulamalar, hafta içi günlerde 17:40 - 21:30 saatleri arasında, hafta sonları ise 8:40 - 17:30 saatleri arasında yapılmaktadır.

 

Yüksekokulumuz, eğitimi-öğretimi ile, mezunlarının çalışma alanlarındaki görevleri itibariyle yönetici ve/veya mühendis ile usta/kalifiye işçi ve teknisyen arasındaki bir konumda, teknisyenden daha fazla teorik bilgiye, mühendisten daha fazla uygulama becerisine sahip teknik elemanlar olmalarını amaçlamaktadır. Mezunlar küçük işletmelerde mühendisten beklenebilecek görevleri üstlenebilirler.

 

Faaliyet ve uygulamaların dayandığı yönetmelik ve yönergelere ve ders programları ile ders içerikleri hakkındaki bilgilere ana sayfanın ilgili menüsünden erişilebilmektedir.