MESLEK YÜKSEK OKULU


Bütünleme

Son dönem ögrencilerinin bütünleme sinav haklari vardir. Bir ögrenci, kayitli oldugu dönemde aldigi dersleri basari ile tamamladigi takdirde lisans diplomasi almak için gerekli bütün sartlari yerine getiriyorsa, bu ögrenci son dönem ögrencisidir. Daha önceki dönem - lerde alinan bir dersten FF, FD, NA, U, W notu olan ve bu dersi içinde bulunulan dönemde almamis olan ögrenciler son dönem ögrencisi olmadiklari için bütünleme haklari bulunmamaktadir.

 

Yönetmelige göre, en fazla iki adet kredili ders/bir adet kredisiz dersten basarisiz (FF, FD, U) olan ögrenciler bütünleme sinavi kullanabilirler. Basarisiz notu bulunmayan ancak not ortalamasi yetersiz olan ögrenciler bu sinav haklarini CC ve altindaki dersler için kullanabilirler.

 

Ilkbahar döneminde bütünleme sinav hakki bulunan bir ögrenci, iki dersinden de bütünleme sinavina girebilir. Sinavlar sonucunda mezuniyet kosullarini saglayamayan ögrenciler yaz okuluna kayit yaptirabilir. Yaz okulunda alinan dersten basarisiz olunmasi durumunda tekrar bütünleme sinavi talep edilemez.

 

Ilkbahar döneminde bütünleme sinav hakki bulunan bir ögrenci, bir dersinden bütünleme sinavina girebilir, diger dersi de yaz okulunda alabilir. Yaz okulunda alinan dersten basarisiz olunmasi durumunda tekrar bütünleme sinav hakki talep edilebilir.

 

Ilkbahar döneminde mezuniyet listesinde olmadigi halde, yaz okulunda aldigi derslerle mezuniyet listesine giren ögrenciler de yaz okulu sonunda bütünleme sinavi kullanabilir. Bu ögrencilerin basarisiz ders sayisina bakilirken bahar dönemi ve yaz okuluna birlikte bakilir.

 

Bütünleme sinavi, ilkbahar döneminde mezuniyet listesine giren ögrenciler için son dönem derslerinden, yaz okulunda mezuniyet listesine giren ögrenciler için ilkbahar dönemi ve/veya yaz okulundan seçilebilir.

 

Yönetmeligimize göre, bütünleme sinavi, tarihi ögretim üyesi tarafindan belirlenmek üzere, bir sonraki dönemin basina kadar verilebilir. Bu anlamda, bütünleme sinavinin yaz okulundan önce veya sonra yapilmasi konusu ögretim üyesinin takdirindedir.

 

Bütünleme notu final notu yerine geçer.

 

Bütünleme sinav haklari ögrenciye bir defaya mahsus olmak üzere verilir. Bütünleme sinav haklarini kullandigi halde mezun olamayan ögrenci bir sonraki döneme kayit yaptirir. Bir sonraki dönemin bitiminde bu ders (ler)den basarisiz olunmasi durumunda tekrar bütünleme hakki kullanilamaz.

 

Bütünleme sinavi kullanacak olan ögrencilerin, dönem sonu notlari ilan edildikten sonra bir hafta içinde, ÖIDBden alacaklari formu doldurarak Rektörlük/Zemin Kat/Evrak ve Arsiv Müdürlügü’ne teslim etmeleri gerekir. Gerekli incelemeler yapildiktan sonra bütünleme sinav hakki kullanacak ögrencilerin formlari MYO Müdürlüğüne iletilir.